De Kilometer Heffing

Thu 11-Jun-26
20:03:33

Petities TEGEN de kilometer heffing (tot april 2007).


Kabinet legt bal bij sociale partners: 'Niet alles kan van de overheid komen'

Datum: Tue 16 August 2022

Door: onze parlementaire redactie

Den Haag - Het repareren van de koopkracht is wat het kabinet betreft ook een verantwoordelijkheid van de werkgevers. Ministers leggen de bal bij hen om de lonen te verhogen om burgers te helpen nu de prijzen flink stijgen: "Niet alles kan van de overheid komen."

Koopkracht

Minister Van Gennip (Sociale Zaken) wijst nadrukkelijk naar bedrijven. "Er is echt ruimte om de salarissen te verhogen", zegt zij. "En dat is ook nodig. Als we de koopkracht willen ondersteunen, zal het ook van de werkgevers moeten komen. We kunnen dit alleen maar oplossen als we het met elkaar doen."

Structurele oplossing

Ook minister Kaag (Financiën) legt de verantwoordelijkheid deels bij werkgevers. "We weten dat hogere lonen zullen helpen. Dat is een structurele oplossing en daar zijn de werkgevers aan zet. Niet alles kan van de overheid komen." Minister Adriaansens (Economische Zaken) doet ook een duit in het zakje: "Ik hoop dat bedrijven goed kijken naar de situatie van hun werknemers."

Het kabinet, werkgevers en vakbonden zijn al tijden in gesprek over een sociaal akkoord, waarin afspraken kunnen worden gemaakt over lonen en koopkracht, maar ook regulering van de arbeidsmarkt. Maar tot een deal is het nog niet gekomen, en in Den Haag klinkt achter de schermen grote frustratie over werkgevers die niet over de brug komen met loonsverhogingen. Vakbond FNV is intussen intern verdeeld over de vraag of het überhaupt een deal moet willen sluiten met kabinet en bedrijven.

De werkgevers laten in een reactie weten dat de cao-lonen al 'hard omhoog' gaan en dat 'ook daarbuiten veel gebeurt'. "Werkgevers nemen hiermee hun verantwoordelijkheid", zegt een woordvoerder. Om daaraan toe te voegen: "Werkgevers kunnen echter nooit alleen de unieke problematiek rondom de hoge energieprijzen compenseren."

Kritiek

"Dit soort zaken lukt alleen als iedereen zijn verantwoordelijkheid neemt. Ik verwacht hier ook van de sociale partners dat zij hun verantwoordelijkheid nemen", zegt Van Gennip dinsdag na een overleg met de betrokken ministers op sociaal-economisch gebied. Ze reageert ook op de kritiek dat het kabinet de afgelopen weken tijdens de zomervakantie niks van zich liet horen, ondanks de groeiende koopkrachtzorgen in het land. "De politiek staat hier. We hebben elke paar maanden maatregelen aangekondigd en uitgevoerd. We kunnen dit gesprek niet voeren als we ons niet goed hadden voorbereid. Dus de politiek is echt hard aan het werk."

Ze herhaalt daarbij ook het mantra dat het kabinet 'niet iedereen kan compenseren'. De focus ligt op 'kwetsbare huishoudens beschermen en de middengroep ondersteunen'.

Woensdag komen de fractievoorzitters van de coalitiepartijen bij elkaar op het ministerie van Financiën voor een eerste gesprek over de begroting van volgend jaar. Het zijn volgens ingewijden nog vooral inleidende gesprekken. Den Haag wacht nog op de nieuwe cijfers over koopkracht en de economie van het Centraal Planbureau, die aanstaande vrijdag komen. Volgende week volgen dan meer onderhandelingssessies.

Energierekening

Coalitie en kabinet zullen onder meer moeten bepalen wat er gebeurt met de huidige maatregelen om de koopkrachtpijn te dempen, zoals de lagere accijns op brandstof en btw op de energierekening. In het coalitieakkoord is al geld gereserveerd om volgend jaar de arbeidskorting te verhogen, een lastenverlichting voor werkenden. Maar de verwachting is dat er meer nodig is. Dat zou bijvoorbeeld kunnen komen van vermogenden en ondernemers, in de vorm van een hogere winstbelasting voor mkb'ers.


Web-meester: De titel op de hoofdsite van de Telegraaf luidde: "Kabinet roept werkgevers op: verhoog de lonen." Ik roep het kabinet op: "Verlaag de belastingen eens flink" ... En daardoor dus ook de overheidsuitgaven.

Bron: Telegraaf


Petities TEGEN de kilometer heffing (tot april 2007).