|
Petities TEGEN de kilometer heffing (tot april 2007).
|
|
Datum: Sun 04 September 2022
Door: Lars van der Bel
Zijdewind - Foto's van de prijzenzuilen bij diverse tankstations (zie verderop in dit artikel) onderschrijven dat een liter diesel momenteel net zo duur, of zelfs duurder is dan een liter benzine. Net als de stijgingen van de energieprijzen in het algemeen ligt ook hierbij de oorzaak in het conflict tussen Rusland en Oekraïne. In het kort: door het dure gas is diesel ineens een betaalbare brandstof als alternatief, en ook die stijgt nu aanzienlijk in prijs door een sterk toegenomen vraag.
De wegenbelasting is hoger en bij een oud model auto is het maar de vraag of je de binnensteden mag betreden; dieselverbrandingsmotoren kennen hun beperkingen. De overtuiging ten grondslag aan die restricties is dat ze meer vervuilen dan benzinemotoren. Overheden kwamen met milieuzones, fabrikanten met technische ingrepen. Maar hoeveel inrijbeperkingen er ook kwamen en hoeveel er ook gesleuteld en soms ook gesjoemeld moest worden, altijd kende diesel bij de consument één doorslaggevend voordeel ten opzichte van benzine: het was een stuk goedkoper rijden, vooral bij lange afstanden. Tot nu.
Maikel Kramer (35), van garage Kramer in Zijdewind, heeft auto's met zowel benzine- als dieselmotoren in de verkoop en een pomp voor de deur. Maar ook zonder op de prijzen aan de pomp te letten is het Kramer zonneklaar hoe het er met de dieselmotoren voor staat: "Dat is een aflopende zaak. Voorheen was het bij 20.000 kilometer interessant om een diesel te rijden. Tegenwoordig ligt dat hoger, ik denk vanaf zo'n 25- tot 30.000. En dan heb ik de huidige prijzen nog niet meegerekend. Dat het duurder is geworden om een diesel te rijden heeft onder andere te maken met onderhoud. Er moet van alles om de motor heen worden gebouwd om de uitstoot te verminderen, zoals roetfilters. Daarnaast zijn automobilisten ook minder gaan rijden, dus ze komen bijna niet meer aan die kilometers. Voorheen waren er forenzen die iedere dag van de Noordkop op en neer naar hun werk in de Randstad gingen, dat zie je toch bijna niet meer."
De hoge kosten voor wegenbelasting erbij opgeteld, zijn de verkopen van dieselauto's drastisch gedaald. "Maar er zijn niet alleen minder mensen die diesels kopen, ook het aanbod is minder geworden. Er zijn autofabrikanten die helemaal gestopt zijn met de productie van diesels na het gesjoemel met die software, dat heeft enorm veel imagoschade opgeleverd."
Voor zakelijk verkeer dat de landsgrenzen regelmatig overschrijdt zal diesel nog wel even in de markt blijven. Net als voor de particulieren die lang in de auto zitten.
Kramer: "In provincies als Friesland en Groningen heb je meer dieselrijders. De afstanden zijn daar groter, en ze betalen er - relatief gezien - minder wegenbelasting. Aan de andere kant zien we ook dat zakelijk verkeer overstapt naar elektrisch. We hebben een klant in Amsterdam die binnenkort al zijn dieselbusjes van de hand doet en er oplaadbare bussen voor terug wil."
Sylvain Bosch, van Groet Auto in Helder, ziet hetzelfde gebeuren in zijn klantenkring - zakelijke rijders die overstappen op elektrisch. Maar hij heeft zijn twijfels bij de manier waarop dieselmotoren naar de uitgang worden verwezen, en het nut ervan als mensen besluiten over te stappen op een door benzine aangedreven motor. "Ik heb hier een Peugeot staan waarbij de dieselmotor tien gram minder CO2 uitstoot dan de benzinemotor, 130 om 140 gram per kilometer. Er is de afgelopen jaren heel veel aan gedaan om diesels minder vervuilend te maken. En met succes. Dus dat maakt het wel een beetje onrechtvaardig in mijn ogen."
De maatregelen waar Bosch het over heeft, hebben onder andere betrekking op de roetfilters, maar ook tot toevoegingen als AdBlue die diesels schoner laten rijden. Andere maatregelen, zoals het verhogen van de wegenbelasting voor dieselrijders, zijn eveneens in het leven geroepen om vervuiling tegen te gaan, maar hebben een tegenovergesteld effect ziet Bosch.
"Het is moeilijk voor te stellen dat zoiets is bedacht en in stand wordt gehouden om iets aan het klimaat te doen. Want als je echt het beste voor hebt met het klimaat, dan moet je ook de belastingen op benzine omhoog gooien en juist niet de bijtelling op elektrische auto's vanaf 2026 verhogen. Ik vraag me echt af waarom ze dat doen, en dat niet alleen. Waarom gaat er minder subsidie naar elektrisch rijden? Waarom is de subsidiepot voor dit jaar nu al op? En waarom moeten de diesels eruit?"
Bosch is bekend met de beeldvorming omtrent diesels en snapt waar het vandaan komt - "Die oude diesels van twintig jaar geleden waren stevige vervuilers, maar ja, welke auto niet?"
Daarin blijven hangen faalt de overheid wat hem betreft als het gaat om het maken van een rationele afweging. "Zonde. Al moet ik ook zeggen dat de overheid goede stappen zet als het gaat om elektrisch rijden. Ik ben net weer op vakantie geweest en dan zie je dat er in Nederland veel meer laadpunten en ook snelladers zijn dan in het buitenland. Dus dat gaat goed. Wat je dan wel graag wil zien is dat men dat in de rest van Europa ook doet. Dus mijn advies: maak één beleid voor heel Europa. Het is heel vreemd dat Nederlandse automobilisten veel betalen aan (wegen)belasting, maar Fransen niet, en dat Fransen niets doen aan elektrisch rijden en Nederlanders juist wel."
Bron: Noord Hollands Dagblad