De Kilometer Heffing

Thu 11-Jun-26
17:35:13

Petities TEGEN de kilometer heffing (tot april 2007).


Polder ontevreden over lastenverzwaringen en uitstel gratis kinderopvang

Datum: Thu 27 April 2023

Door: Connie de Jonge

Amsterdam - Bedrijven en vakbonden reageren verdeeld op de kabinetsplannen die woensdag bekend zijn gemaakt. Werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB Nederland zeggen dat de voorstellen gebalanceerd lijken. Maar vakbond CNV vindt dat werkenden aan het kortste eind trekken. FNV wacht nog met een officiële reactie, maar hekelt wel het uitstellen van de gratis kinderopvang.

Werkgevers hameren op uitvoerbaarheid van kabinetsplannen

Voorzitter Ingrid Thijssen van VNO-NCW benadrukt dat ze de plannen nog uitgebreid moet bestuderen. "Maar op het eerste oog staat er tegenover de extra verplichtingen voor ondernemers ook extra ondersteuning." Tegelijkertijd noemt ze het van groot belang dat de focus op de uitvoering komt te liggen: op het verlenen van vergunningen en op de aanleg van de energie-infrastructuur.

"Vrijwel alle bedrijven hebben verduurzamingsplannen", zegt ze. "En velen staan op het punt om daarvoor investeringsbeslissingen te nemen. Ze willen overstappen op waterstof of op elektriciteit. Of ze willen hun CO2-uitstoot gaan afvangen. Maar het kost jaren om een vergunning te krijgen of om op het elektriciteitsnet terecht te kunnen."

Energiebelasting

Thijssen, maakt zich net als Jacco Vonhoff, de voorzitter van MKB Nederland, zorgen over de forse verhoging van de energiebelasting op gas die veel ondernemers boven het hoofd hangt. "Zo'n prijsprikkel werkt uitsluitend als ondernemers een alternatief hebben en dat hebben velen niet", zegt Vonhoff. "Dan is het niet meer dan een gewone lastenverzwaring."

Hij waarschuwt het kabinet dat beleid op beleid blijven stapelen niet werkt, als het vervolgens in de uitvoering vastloopt. "Je jaagt onze ondernemers op kosten", zegt Vonhoff, "maar je schiet er qua klimaat niets mee op."

De werkgeversorganisaties zijn wél te spreken over de maatregelen die het kabinet neemt om het gebruik van waterstof te stimuleren en over de extra steun voor mkb-bedrijven als ze willen verduurzamen. Kritischer zijn VNO en MKB over de nieuwe CO2-normen voor het woon-werkverkeer.

Reiskosten

Ook vakbond CNV is niet te spreken over de hogere kosten voor werknemers als ze een auto nodig hebben om op hun werk te komen. Volgens onderzoek van de bond geldt dat voor bijna 60% van alle werkende Nederlanders. Bijna negen op de tien legt nu al toe op de brandstofkosten, terwijl die door de kabinetsplannen dus nog een paar cent per liter omhoog zullen gaan.

Ronduit boos is CNV-voorzitter Piet Fortuin over het uitstellen van de gratis kinderopvang. "Wij snappen dat het kabinet wil bezuinigen. Maar wij begrijpen niet waarom dat over de rug van de werkenden moet." Volgens Fortuin kijken veel gezinnen reikhalzend uit naar goedkopere kinderopvang. "Het is kwalijk dat dit twee jaar later wordt. Ook voor de arbeidsparticipatie van vrouwen is dit een terugslag."

Kinderen

Vakbond FNV wil nog niet op de klimaat- en bezuinigingsplannen van het kabinet reageren. Voorzitter Tuur Elzinga houdt zijn kruit droog tot duidelijk is wat er vrijdag nog meer wordt besloten. Wel laat Bas van Weegberg, lid van het dagelijks bestuur van FNV, weten allerminst gelukkig te zijn met het besluit over de kinderopvang. "Dit lijkt een ordinaire bezuiniging op een goede start voor kinderen, onder het mom van een tekort aan mensen."

Bron: Telegraaf


Petities TEGEN de kilometer heffing (tot april 2007).