De Kilometer Heffing

Thu 13-Aug-26
23:20:58

Petities TEGEN de kilometer heffing (tot april 2007).


Kilometerheffing in zicht: zoveel geld moet jij straks betalen

Datum: Mon 26 June 2023

Door: Coen Grutters

De overheid zit met een probleem. Ondanks stijgende brandstofprijzen, loopt de staatskas namelijk geld mis doordat steeds meer mensen elektrisch gaan rijden. Om die reden wordt door het kabinet nagedacht over een kilometerheffing vanaf 2030.

Die kilometerheffing kan op verschillende manieren worden vormgegeven. Zo kan het zijn dat iedereen evenveel geld per kilometer moet betalen, maar het kan ook zo zijn dat de zwaardere vervuilers met autos die rijden op fossiele brandstoffen meer moeten betalen, zo meldt het AD.

Verschillende scenarios

Gemiddeld rijden personenautos zon 14.000 kilometer per jaar. Verwacht wordt dat we de auto wat vaker zullen laten staan en de jaarkilometrage met zon 1.000 kilometer zal dalen. Maar zelfs als dat het geval is, zullen sommige automobilisten in bepaalde scenarios fors moeten betalen door de kilometerheffing.

In één van de onderzochte scenarios worden vooral dieselrijders aangepakt. Daarbij hoeven EV-rijders slechts 1,34 cent per kilometer te betalen, terwijl dieselrijders 18,35 cent per gereden kilometer af moeten tikken.

Diesels de zondebok

Volgens het CBS reed een diesel in 2021 gemiddeld zon 18.000 kilometer, dat zou voor particuliere dieselrijders een bedrag van zon 3.300 euro betekenen tegenover zon 200 euro voor de 15.100 kilometer die EVs gemiddeld rijden. Recent bleken diesels in trek op de occasionmarkt. Komt deze variant van de kilometerheffing er, dan zal het gauw afgelopen zijn met die populariteit.

Bij de andere scenarios liggen de bedragen dichter bij elkaar. Daarbij zal het gemiddelde bedrag tussen de 7 en 8 cent per kilometer liggen. Gaan we uit van 13.000 kilometer per jaar en doen we dat maal 8 eurocent (ja, we zijn pessimistisch), dan rolt daar een bedrag uit van 1.040 euro.

Wetsvoorstel kilometerheffing begin 2024

Welk scenario gebruikt zal worden is nog niet bekend. Iedereen moet eerst nog zijn plasje hierover doen, voordat begin volgend jaar een concreet wetsvoorstel kan worden ingediend. Dan moet ook duidelijk zijn hoe de kilometers bijgehouden worden, zonder dat ermee gesjoemeld kan worden.

Bron: Auto Visie


Petities TEGEN de kilometer heffing (tot april 2007).