|
Petities TEGEN de kilometer heffing (tot april 2007).
|
|
Datum: Wed 15 May 2024
Door: onze parlementaire redactie
Den Haag - Het is onduidelijk of de extra miljarden waarmee het demissionaire kabinet-Rutte IV de afgelopen jaren heeft gestrooid, ook daadwerkelijk resultaat hebben gehad. De Algemene Rekenkamer stelt dat de ambities van de bijna afzwaaiende regering veel groter waren dan wat de overheid aan kon.
De Rekenkamer maakt traditioneel op de derde woensdag van mei, Verantwoordingsdag, de rekening op van de begrotingsplannen die het kabinet voor het afgelopen jaar had. Dat rapport ziet er voor Rutte IV bepaald niet florissant uit. Het kabinet, dat bijna met zijn klus klaar lijkt nu de formatie op een haar na is afgerond, was misschien wel ambitieus, maar de miljardenplannen bleken lang niet altijd uitvoerbaar.
Door een tekort aan personeel, de hoge regeldruk bij de overheid en verouderde ict blijkt het niet te lukken om extra geld voor bijvoorbeeld Defensie, gevangenissen, onderwijs en zorg goed uit te geven."Al dat extra geld is nu een schaduwbegroting geworden", zegt de nieuwe Rekenkamer-president Pieter Duisenberg in de Tweede Kamer. De Rekenkamer geeft meerdere ministeries bovendien een waarschuwing zij niet duidelijk kunnen maken welke resultaten het extra geld heeft opgeleverd.
Minister Mark Harbers (Infrastructuur) krijgt een speciale tik op de vingers. Zijn ministerie blijkt te weinig zicht te hebben op de problemen op de weg door achterstallig onderhoud van bruggen, tunnels en wegen. 'Zorgelijk', oordeelt de Rekenkamer.
De controleur van de begrotingen maakt zich ook zorgen of dat in de toekomst wel beter gaat. De uitvoering van beleid dreigt volgens de Rekenkamer vast te lopen. Dat komt vooral door het personeelstekort, dat de komende jaren door vergrijzing alleen maar groter dreigt te worden. De inhuur van dure tijdelijke krachten is daardoor afgelopen jaar toegenomen tot zo'n 15 procent van het ambtenarenbestand, ruim boven de afgesproken norm van 10 procent.
Toch zijn er het afgelopen jaar ook dingen goed gegaan. Zo is het aantal 'onvolkomenheden' die de Rekenkamer constateert opnieuw teruggedrongen van 44 naar 36. Vooral bij het ministerie van Volksgezondheid, traditiegetrouw een zorgenkindje op het gebied van financieel beheer, is 'duidelijk vooruitgang geboekt'. De inmiddels vertrokken minister van Financiën Sigrid Kaag krijgt daar een pluim voor van de Rekenkamer.
Daarnaast zijn er complimenten voor de aanpak van de energiecrisis, waarin het kabinet onder meer een prijsplafond invoerde. De aanpak was 'actief en beheerst', zegt de Rekenkamer. Alleen op de energiesteun voor mkb'ers zijn aanmerkingen. Die kwam zo laat op gang dat de stroom- en gasprijzen alweer waren gedaald, waardoor veel ondernemers geen recht meer op steun hadden.
Bron: Telegraaf